Mechanical Supervisor

09.10.2018
Spoločnosť: SE Služby inžinierskych stavieb, s. r. o.

Miesto práce: Slovensko, okres Levice, Kalná nad Hronom, Kalná nad Hronom časť Mochovce 96, 93539
Okres: Levice
Typ pracovnej Ponuky: Stavebný technik
Náplň práce, informácie o pracovnom mieste:

We are looking for an experienced Mechanical Supervisor (Punch List Expediter) with great technical and supervision skills, who will participate on the construction of NPP in Mochovce – Project MO34. The employee will be responsible for supervision of works performed by assigned contractors/subcontractors on the construction site. The main aim of this position is to ensure, that all the works executed by contractors are performed according to project schedule, plan and all the con-conformities are removed.

Key responsibilities and general tasks

• To supervise mechanical works, plant parts and equipment erection;

• To work out detailed plans for the daily activities, based on the overall time schedule. To verify and update on a regular basis the actual progress of works against the project time schedule, notify the management in case of delay and suggest possible recovery actions;

• To check with Coordinator, QA/QC and Project Engineer that all documents, relevant to the subcontractor scope of work, have been shared, arranging the correct management of the documentation;

• To check with draws that the erection quantities are the same of the foreseen quantities in the Order;

• To work with Planner in planning of activities, verifying subcontractor schedule, in tune with the contract, procedures, local regulation and Inspection Plan and Testing;

• To coordinate and control the delivery of construction materials to site and highlight criticalities and shortcomings. Check possible damages of supplies and verify that the supplies are complete;

• To ensure that all special activities have been identified and to verify that relevant personnel is skilled;

• To control that the Subcontractor respects the schedule, underlining to the Coordinator delay and/or lacks;

• To ensure that the non-conformity process is applied;

• To work with Discipline Coordinator, managing and supervising acceptance tests;

• To check the respect of health, safety and environment laws. If necessary to speak with the company’s Health and Safety Advisor.

Additional information to compensation package - total compensation consists of more components that we fairly consider as competitive. Compensation requirements of each candidate are evaluated individually and final proposal shared with selected candidate is fully in line with their individual experience, skills and capabilities, considering as well the market price of certain job position.

Informácie pre uchádzača: Pracovný čas: od 8:00 do 17:00
Práca na zmeny: jednozmenný pracovný režim

Požiadavky na zamestnanca

Úplné stredné odborné vzdelanie v skupine odborov Stavebníctvo, geodézia a kartografia
Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v skupine odborov Stavebníctvo, geodézia a kartografia

Dĺžka praxe

aspoň 3 roky

Zručnosti, schopnosti

Vodičské oprávnenie:
  • Skupina B

Všeobecné spôsobilosti:
  • komunikácia (jednanie s ľuďmi)
  • vyjednávanie
  • analyzovanie a riešenie problémov
  • pružnosť v myslení (adaptabilita, flexibilita, improvizačné spôsobilosti)
  • technická gramotnosť

Cudzie jazyky:
  • anglický - pokročilá: B1 a B2

Počítače:
  • Microsoft Word - pokročilá
  • Microsoft Excel - pokročilá

Ďalšie požiadavky:

Technical skills: ability to read technical drawings of Detailed Design, base knowledge of electrical and civil.
Experience in coordination of contractors on the construction site.

Osobnostné predpoklady
  • analytické myslenie
  • precíznosť (presnosť)
  • spoľahlivosť
  • komunikatívnosť

Minimálne požadované vzdelanie: stredoškolské s maturitou
Vodičský preukaz: Skupina: B

Názov spoločnosti: SE Služby inžinierskych stavieb, s. r. o.
Adresa: Kalná nad Hronom časť Mochovce 96
93539 Kalná nad Hronom
Slovensko
Kontaktná osoba: SE Služby inžinierskych stavieb, s. r. o.
Kontaktné údaje: SE Služby inžinierskych stavieb, s. r. o.

Kalná nad Hronom časť Mochovce 96